Obrzęk limfatyczny - Leczenie obrzęku limfatycznego nowatorską metodą MOBIDERM®

MEDserwis.pl > Obrzęk limfatyczny >Leczenie obrzęku limfatycznego nowatorską metodą MOBIDERM®

Leczenie obrzęku limfatycznego nowatorską metodą MOBIDERM®

Z uwagi na fakt, ze ta forma terapii fizykalnej jaką jest kompresjoterapia, ma bezpośredni wpływ jedynie na hydrostatyczne ciśnienie śródtkankowe natomiast nie oddziałuje na ciśnienie onkotyczne (czyli ciśnienie osmotyczne koloidów białkowych), jest wielce prawdopodobne, że po przerwaniu bądź zakończeniu kompresji dojdzie do szybkiego nawrotu obrzęku. To właśnie z uwagi na powyższe uwarunkowanie jak również ze względu na trwały, nieodwracalny i przewlekły charakter zmian w układzie limfatycznym wywołujących obrzęk limfatyczny, należy mieć pełną świadomość, że prowadzenie terapii w różnej formie będzie konieczne do końca życia.

Leczenie obrzęku limfatycznego możemy dość łatwo i czytelnie podzielić na dwa etapy.

Etap I:, umownie nazywany też etapem profilaktyki, jest zarazem jedynym momentem w terapii obrzęku limfatycznego, gdzie można w sposób odpowiedzialny zastosować standardowe, gotowe wyroby uciskowe.
Etap II: – zwany również fazą redukcji – polega na zastosowaniu kompresjioterapii z użyciem nowatorskiej metody MOBIDERM® oraz specjalnych, kalibrowanych bandaży kompresyjnych. Etap II (faza redukcji) odnosi się do terapii obrzęków limfatycznych III, IV i V stopnia wg klasyfikacji pięciostopniowej. Podstawą do rozpoczęcia terapii jest właściwe określenie stadium rozwoju obrzęku, czyli właściwa jego klasyfikacja. Od tego bowiem zależy zastosowanie odpowiedniej dla danego stopnia obrzęku dawki ucisku wyrażonej w mmHg lub kPa, a tym samym skuteczność terapii. W kompresjoterapii z użyciem metody MOBIDERM® (w odniesieniu do kończyny dolnej) zaleca się stosowanie kompresji w zakresie 30-40 mmHg w przypadku obrzęku III°, 40-50 mmHg przy obrzęku IV° oraz ok. 60 mmHg w przypadku obrzęków V°. Odpowiednio niższe poziomy ucisku stosuje się w przypadku bandażowania tą techniką kończyny górnej. Do precyzyjnego dawkowania ucisku zgodnie z powyższymi zaleceniami, wykorzystuje się specjalne, kalibrowane specjalistyczne bandaże kompresyjne BIFLEX z opatentowanym znacznikiem kalibracyjnym.

medserwis.pl

Znaczniki kalibracyjne pozwalają terapeucie na stałą kontrolę siły naciągu bandaża, jednego znajważniejszych (oprócz ilości warstw, szerokości bandaża i obwodu kończyny w myśl prawa Laplace’a) parametrów mających wpływ na ciśnienie wywierane przez bandaż na kończynę. W każdym momencie aplikacji bandaża terapeuta dzięki znacznikom kalibracyjnym ma precyzyjną kontrolę nad jego naciągiem, a tym samym stosując właściwą technikę bandażowania, kontroluje w równie precyzyjny sposób kompresję, czyli wywierane na obrzęk ciśnienie w mmHg lub kPa. Zadaniem produktu MOBIDERM® jest uzyskanie - w trakcie noszenia całego opatrunku uciskowego - efektu takiego jak w trakcie manualnego drenażu limfatycznego. Temu celowi właśnie służy specjalna konstrukcja MOBIDERM’u, tak pod względem jego budowy jak i użytych do jego produkcji surowców. Zarówno wielkość bloczków jak i gęstość otwartokomórkowej pianki poliuretanowej z której bloczki są wykonane zostały dobrane w ten sposób, by przy właściwie dobranym ucisku wywierały najlepsze oddziaływanie na trudne, nieodwracalne obrzęki. Bloczki MOBIDERM’u uwięzione są w specjalnej, medycznej włókninie typu Sontara. Gotowy opatrunek uciskowy w metodzie MOBIDERM® składa się z wielu warstw różnorodnych, specjalistycznych produktów takich jak MOBIDERM®, specjalne dwuwarstwowe bandaże nieelastyczne oraz bandaże kompresyjne. Bardzo prosta budowa Mobidermu w połączeniu z jego wyjątkowymi walorami terapeutycznymi gwarantuje całkowite bezpieczeństwo długotrwałego zastosowania bezpośrednio na skórę kończyny objętej obrzękiem oraz, co najważniejsze, potwierdzoną wysoką skuteczność działania wyrażającą się istotnym skróceniem czasu potrzebnego na znaczną redukcję obrzęku. Opracowany protokół zaopatrzenia obrzęku z wykorzystaniem produktu MOBIDERM® pozwala również na znacząco dłuższe utrzymanie efektu terapii redukcyjnej.

Przykładowe efekty stosowania kompresjoterapii wg metody MOBIDERM® :

medserwis.pl

Potwierdzona i udokumentowana bardzo wysoka skuteczność terapeutyczna produktu MOBIDERM® skłoniła nas do opracowania, unikalnej, nowatorskiej odzieży kompresyjnej na miarę (rękawy z mitenką, pończochy i podkolanówki) z wbudowanym Mobidermem. Odzież taką produkuje się jedynie na miarę i zaleca się do stosowania w ciągu nocy i w trakcie snu w ciągu dnia. Indywidualnie dopasowane wymiary tej odzieży, specjalnie dobrany do warunków snu poziom kompresji w połączeniu z wysoką skutecznością MOBIDERM’u sprawiają, że efektywna terapia redukcyjna, czyli aktywna walka z obrzękiem, jest kontynuowana również w fazie stabilizacji. Efektem takiego działania – przy regularnym stosowaniu odzieży MOBIDERM® - jest bardzo dobre i bardzo długie utrwalenie efektów uzyskanych w fazie redukcji.

medserwis.pl

Zbierane od chwili wprowadzenia produktu MOBIDERM® dane potwierdzające jego bardzo dużą efektywność terapeutyczną, przy jednoczesnym wyraźnym skróceniu czasu potrzebnego na uzyskanie satysfakcjonującego efektu terapii oraz bardzo znaczne poprawienie komfortu pacjenta w trakcie noszenia opatrunku uciskowego sprawiają, że proponowana przez firmę THUASNE koncepcja leczenia obrzęków z wykorzystaniem produktu MOBIDERM® stanowi swoisty przełom i zarazem postęp w tej dziedzinie.

Sławomir Pyszniak Ph.D.,Eng.D.
Kierownik
Centrum Kompresjoterapii

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9307 [cc_f] => 0 )